PURION 2001 OPD Extra
Disponibil în stoc
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Rezumatul produsului
Rezumatul produsului
✓ Calitate de încredere ✓ Acces la piese de schimb ✓ Peste 15 ani de experiență ✓ Oțel inoxidabil de calitate alimentară
Domeniul de livrare
Domeniul de livrare
Despre Purion
Despre Purion
PURION GmbH – Fabricat în Germania din 2006
PURION GmbH dezvoltă și produce din 2006 instalații de dezinfectare UV-C de înaltă calitate în Germania. Compania este sinonimă cu calitate durabilă, tehnologie eficientă și tratare fiabilă a apei la cel mai înalt nivel.
Ca partener oficial de distribuție, UV Concept oferă nu doar acces la sistemele consacrate PURION, ci și consultanță de specialitate, configurare individuală și suport personal – de la selecție până la punerea în funcțiune.
Este enervant când s-a achiziționat o piscină scumpă cu o capacitate de până la 30m³ și aceasta devine complet verde din cauza algelor după doar câteva săptămâni. Dacă curățați această piscină cu clor, apa va deveni din nou limpede, dar substanțele chimice din apă afectează experiența de baie. O metodă modernă, care este atât ecologică, cât și economică, se bazează pe principiul fizic al dezinfectării cu UV-C. Printr-un sistem de dezinfectare cu UV-C instalat în circuitul de apă, apa este expusă în mod specific la lumina UV-C. Astfel, legăturile ADN ale algelor sunt dizolvate, ceea ce duce la moartea acestora. Apa nu este influențată nici în miros, nici în gust și nici în compoziția sa. Exact aceste efecte pozitive sunt reunite de PURION din 2001. Beneficiile acestui sistem sunt multiple: Pe de o parte, portofelul este protejat prin costuri de operare reduse, iar pe de altă parte, ochii roșii și alte efecte ale clorului sau ale altor substanțe chimice asupra corpului uman aparțin trecutului. Mediul este protejat și utilizatorul are la dispoziție un rezervor de apă pentru grădină, cu care plantele pot fi udate fără probleme.
Datorită unui dispozitiv de preamplificare cu tensiune largă, acest sistem este proiectat pentru un interval de tensiune de 85-264V și poate fi utilizat în multe țări diferite. Sistemul este echipat cu un ștecher european și poate fi utilizat, de asemenea, cu un adaptor (neinclus) pentru alte tipuri de ștecher.
Pentru a menține o piscină fără alge pe termen lung, este necesară o coordonare corectă între pompă și sistemul UV-C. Se aplică regula conform căreia de trei ori volumul piscinei trebuie să treacă prin sistemul UV-C pe zi. Nu trebuie depășită capacitatea maximă de debit de 8m³/h, deoarece acest lucru duce la o dezinfectare incorectă a apei. În anumite cazuri, este necesar să lăsați sistemul să funcționeze mai mult timp: acest lucru este necesar, de exemplu, după ploi abundente sau dacă apa a rămas în piscină peste iarnă.
În cazul unei situații nefavorabile cu foarte multe alge, poate fi avantajos să utilizați un agent de floculare biologic pentru a sprijini sistemul UV-C.
| Hersteller | PURION S.R.L. |
| Typ | PURION 2001 |
| Durchsatz | 8 m³/h |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 8 °C până la 40 °C |
| Reaktor | Oțel inoxidabil 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1 1/2" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 578 x 85 |
| Flanschabstand | 460 mm |
| Gewicht | 4 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 h |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 300 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 48 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Postări interesante despre PURION 2001 OPD Extra
Cele 4 reguli de aur pentru o dezinfectare UVC eficientă în piscină
Pentru apă de piscină curată cu utilizare minimă a substanțelor chimice, dezinfectarea UVC are nevoie de condiții optime. Cu o recirculare bună, curățare regulată, hidraulică eficientă și un sistem de filtrare bine întreținut, apa rămâne permanent clară și igienică.
Citește mai multInstalație UV pentru piscine: Simplu și Eficient
O piscină curată datorită instalației de dezinfectare UV. Aflați cum să asigurați apă cristalină și o experiență de baie răcoritoare.
Citește mai multInterviu cu clientul - o piscină privată cu PURION tratare UVC
Domnul Reitmajer folosește instalația de purificare a apei de la UV Concepts pentru curățarea ecologică a piscinei și laudă calitatea produsului și serviciul pentru clienți.
Citește mai mult
Mai multe produse în comparație cu PURION 2001 OPD Extra
PURION 2001 OPD Extra
Acest produs
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Dimensiunea recomandată a piscinei | — | — | — | — | — |
| Consum de energie | — | — | — | — | — |
| Debit de apă | — | — | — | — | — |
| Nivel de siguranță | — | — | — | — | — |
| Tip de instalație | — | — | — | — | — |
| Preț | 1.172,58€ | 2.824,40€ | 955,22€ | 1.085,64€ | 1.302,98€ |
Întrebări frecvente despre PURION 2001 OPD Extra
Aici veți găsi răspunsuri la cele mai frecvente întrebări despre produsul nostru.

