PURION 1000 12/24 V DC OPD
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktzusammenfassung
Produktzusammenfassung
✓ Pålitlig kvalitet ✓ Tillgång till reservdelar ✓ Mer än 15 års erfarenhet ✓ Livsmedelssäker rostfritt stål
Lieferumfang
Lieferumfang
Über Purion
Über Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Verfügbare Überwachungsstufen für dieses Produkt
Unsere UV-C-Anlagen bieten verschiedene Überwachungsstufen, die auf jede individuelle Anforderung abgestimmt sind.
Ohne Überwachungsstufe
- Manuelle Inspektion erforderlich
- Unabhängig von Technik nutzbar
Mit Lebensdauerüberwachung
- Automatische Laufzeitmessung der UV-C-Lampe
- LED-Anzeigen für Status und Voralarme (Grün/Gelb/Rot)
- Einfache Bedienung ohne manuelles Zählen
Mit Sensorüberwachung
- Permanente Überwachung der UV-C-Leistung
- LED-Anzeigen zur Leistungsintensität (Grün/Gelb/Rot)
- Sofortige Erkennung von Verschmutzungen oder Leistungsabfall
- Optimale Kontrolle ohne zusätzlichen Aufwand
Med stigande vattenpriser och dyra anslutningsavgifter är självförsörjning med dricksvatten mer än bara ett alternativ. Ett av de största hindren för denna självständighet är den riktade desinfektionen av vatten. Bakterier, som de ofta uppmärksammade E-Coli eller andra bakterier och virus, gör en perfekt desinfektion absolut nödvändig för varje hushåll. PURION 1000 är inte bara idealisk för ett enfamiljshus med upp till fyra personer, utan är med sina 17W också extremt strömsnål. Genom behandling med UV-C-ljus påverkas vattnet varken i lukt eller smak. Den kompakta designen av PURION 1000 gör det mycket enkelt att integrera den i befintliga vattenkretslopp. Tack vare dessa fördelar är PURION 1000 det rätta valet för att skydda sig mot stigande priser och ta hand om hela familjens hälsa.
Med hjälp av strömanslutningarna 12 V DC eller 24 V DC kan denna anläggning integreras i olika strömkretsar. Exempel på detta är batterier, solcellspaneler eller strömkretsen i en husbil. Speciellt för solcellspaneler är ett batteri oumbärligt eftersom UV-C-lampan måste förses med konstant spänning.
Denna UV-C-desinfektionsanläggning från PURION uppfyller alla tekniska krav i dricksvattenförordningen. Det använda rostfria stålet 1.4571 används även i livsmedelsindustrin och uppfyller därmed standarden. Genom att hålla sig till den föreskrivna maximala flödeshastigheten uppnås den nödvändiga UV-C-dosen på 400 J/m² vid en UV-C-transmission på 90% T1 cm. Därmed når denna UV-C-anläggning en desinfektionsgrad på 99,99%, vilket lagstiftaren kräver. Av varumärkesskäl har denna anläggning inget DVGW-certifikat, därför bör det i enskilda fall klargöras med hälsovårdsmyndigheten om UV-C-desinfektionsanläggningen kan användas.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 1000 |
| Durchsatz | 1.000 l/h dricksvatten |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C till 40 °C |
| Reaktor | Rostfritt stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 420 x 42 |
| Flanschabstand | 340 mm |
| Gewicht | 2 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 h |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 12VDC eller 24VDC |
| Leistung | 17 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante Beiträge zu PURION 1000 12/24 V DC OPD
Guide till UVC-desinfektion: Allt du behöver veta - Dricksvatten
Upplev fördelarna med UVC-desinfektion: kemikaliefri, effektiv och hållbar – för bakteriefritt och säkert dricksvatten i varje hushåll.
Läs merInstallationsschema för vattenrening: En översikt
Upptäck nyckelelementen i ett vattenbehandlingsschema och deras betydelse för rent dricksvatten.
Läs merPURION Desinfektionsanläggningar: Effektiv vattenbehandling för säkert dricksvatten
PURION UVC-desinfektionssystem ger kemikaliefri och effektivt för bakteriefritt dricksvatten. Oavsett om det är för hushåll eller större tillämpningar – de är enkla att installera, underhållsfria och erbjuder tillförlitlig hygien med maximal säkerhet.
Läs mer
Weitere Produkte im Vergleich mit PURION 1000 12/24 V DC OPD
PURION 1000 12/24 V DC OPD
Dieses Produkt
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Strömförbrukning | — | — | — | — | — |
| Vattenflöde | — | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — | — |
| Säkerhetsnivå | — | — | — | — | — |
| Minimiflöde | — | — | — | — | — |
| Rekommenderat antal personer | — | — | — | — | — |
| Förfiltrering | — | — | — | — | — |
| Reservdelar ingår | — | — | — | — | — |
| Pumpfunktion | — | — | — | — | — |
| Preis | 994,26€ | 706,71€ | 2.542,62€ | 983,20€ | 2.277,19€ |
Häufig gestellte Fragen zu PURION 1000 12/24 V DC OPD
Hier findest du Antworten auf die häufigsten Fragen zu unserem Produkt.

