PURION 2500 36 W DUAL Grundlæggende
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Fødevaregodkendt rustfrit stål
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Med magnetventil
- Permanent overvågning af UV-C ydeevne
- Intensitet LED-indikatorer (grøn/gul/rød)
- Automatisk nedlukning, når strømmen falder
- Strømløs magnetventil beskytter selv i tilfælde af strømsvigt
- Maksimal effektivitet og brugervenlighed
PURION 2500 36W Dual anlægget desinficerer drikkevand målrettet ved hjælp af den fysiske metode UV-C-desinfektion. Her bliver bakterier og vira målrettet dræbt, der tilsættes ikke vandet yderligere stoffer, og vigtige indholdsstoffer som mineraler fjernes ikke, og det forbliver fuldstændig smags- og lugtneutralt. PURION 2500 36W Dual er baseret på to anlæg af typen PURION 2500 36W, som er seriekoblet. På grund af den længere opholdstid for vandet fordobles den maksimale kapacitet af dette anlæg til 5.000 l/t. Det er tilstrækkeligt til at forsyne et flerfamiliehus med op til 20 personer med frisk desinficeret drikkevand. Sammenlignet med denne kapacitet er energikostnaderne ekstremt lave, og på grund af den lange levetid for lamperne er de lave omkostninger til erstatningslamper endnu mindre betydningsfulde. I store husholdninger er den fejlfri og korrekte desinfektion af drikkevand meget vigtig, og PURION 2500 36W Dual udfører denne opgave for dig.
Takket være en bredspændingsballast er dette anlæg designet til et spændingsområde på 85-264V og kan derfor bruges i mange forskellige lande. Anlægget er udstyret med et eurostik og kan desuden anvendes til andre stiktyper ved hjælp af en adapter (ikke inkluderet).
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2500 36W DUAL |
| Durchsatz | 5.000 l/h drikkevand |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 ºC til 40 ºC |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 928 x 42 (2x) |
| Flanschabstand | 850 mm |
| Gewicht | 7 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 2 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 36 W (2x) |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante indlæg vedr PURION 2500 36 W DUAL Grundlæggende
Guide til UVC-desinfektion: Alt, hvad du behøver at vide - Drikkevand
Oplev fordelene ved UVC-desinfektion: Kemikaliefri, effektiv og bæredygtig – for kimfrit og sikkert drikkevand i ethvert hjem.
Læs mereInstallationsskema for vandbehandling: Et overblik
Oplev nøgleelementerne i et vandbehandlingsskema og deres betydning for rent drikkevand.
Læs mere
Flere produkter i forhold til PURION 2500 36 W DUAL Grundlæggende
PURION 2500 36 W DUAL Grundlæggende
Dette produkt
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — | — | — |
| Minimumsgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Anbefalet antal personer | — | — | — | — | — |
| Forfiltrering | — | — | — | — | — |
| Reservedele inkluderet | — | — | — | — | — |
| Pris | 1.130,64€ | 1.579,05€ | 1.493,64€ | 1.482,96€ | 564,78€ |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION 2500 36 W DUAL Grundlæggende
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

