PURION IBC Universal 36W OTC SPL BS
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktzusammenfassung
Produktzusammenfassung
Lieferumfang
Lieferumfang
Über Purion
Über Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Verfügbare Überwachungsstufen für dieses Produkt
Unsere UV-C-Anlagen bieten verschiedene Überwachungsstufen, die auf jede individuelle Anforderung abgestimmt sind.
Ohne Überwachungsstufe
- Manuelle Inspektion erforderlich
- Unabhängig von Technik nutzbar
Mit Lebensdauerüberwachung
- Automatische Laufzeitmessung der UV-C-Lampe
- LED-Anzeigen für Status und Voralarme (Grün/Gelb/Rot)
- Einfache Bedienung ohne manuelles Zählen
Det PURION IBC-tanksetet 36W används för klart vatten. Det skyddar tanken mot kontaminering, till exempel bildandet av en biofilm. Särskilt desinficeras den tillströmmande luften vid vattenuttag i tanken, vilket kan orsaka snabb kontaminering. Detta set är särskilt användbart i kombination med flödesanläggningar från PURION, eftersom det både skyddar tanken från för stark kontaminering och behandlar vattnet vid uttag till dricksvattenkvalitet.
Egenskaper hos PURION IBC-tanksetet 36W:
Plus (OTC/livslängdsövervakning)
Full kontroll över lampan med hjälp av den integrerade livslängdsövervakningen, som signalerar när den garanterade livslängden på 10 000 drifttimmar har gått ut och lampan måste bytas.
Splitterskydd
Skyddsglaset är dessutom överdraget med ett teflonlager så att inga glasskärvor uppstår vid en olycka, till exempel rengöring, och så effektivt skyddar tanken från förorening och människor från skador
Säkerhetssystem
Uppvärmningsstrålaren är dessutom säkrad med 3 metallstänger, så att den är styv och kan hängas fritt i tanken.
Inmätningslängd
Inmätningslängden för denna anläggning är 920 mm och är därmed lämplig för klart vatten av alla tankstorlekar.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION IBC UV Set 36 W Universal |
| Durchsatz | beroende på mediet och den geometriska strukturen hos behållaren krävs en beräkning |
| Gewicht | 2,5 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 timmar |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Elektrischer Anschluss | 110-240 V/24 V 50/60 Hz |
| Leistung | 36 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
| Befestigung | Universellt fäste för flexibel montering |
| Durchmesser Quarzrohr | Ø 23 mm |
Interessante Beiträge zu PURION IBC Universal 36W OTC SPL BS
Rådgivare: UVC-desinfektion för tankdesinfektion – funktion, utmaningar och optimala lösningar
Tankdesinfektion är essentiell eftersom stillastående vatten gynnar bakterier. UVC-desinfektion är effektiv men bör kombineras med genomflödesdesinfektion och filtrering – för maximal vattenkvalitet och säkerhet.
Läs mer
Weitere Produkte im Vergleich mit PURION IBC Universal 36W OTC SPL BS
PURION IBC Universal 36W OTC SPL BS
Dieses Produkt
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Strömförbrukning | — | — | — | — |
| Användningssyfte | — | — | — | — |
| Nedsänkningslängd | — | — | — | — |
| Säkerhetsnivå | — | — | — | — |
| Preis | 751,39€ | 676,14€ | 815,90€ | 837,40€ |
Häufig gestellte Fragen zu PURION IBC Universal 36W OTC SPL BS
Hier findest du Antworten auf die häufigsten Fragen zu unserem Produkt.

