PURION 1000 PVC-U 12V/24V DC Grundläggande
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktsammanfattning
Produktsammanfattning
✓ Pålitlig kvalitet ✓ Tillgång till reservdelar ✓ Mer än 15 års erfarenhet ✓ PVC-U utan mjukgörare
Leveransomfattning
Leveransomfattning
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Tillgängliga övervakningsnivåer för denna produkt
Våra UV-C-anläggningar erbjuder olika övervakningsnivåer som är anpassade till varje individuellt krav.
Utan övervakningsnivå
- Manuell inspektion krävs
- Kan användas oberoende av teknik
Med livslängdsövervakning
- Automatisk drifttidsmätning av UV-C-lampan
- LED-indikatorer för status och förvarningar (grön/gul/röd)
- Enkel användning utan manuell räkning
Med en PURION 1000 P kan hälsofördelarna med en saltvattenpool njutas fullt ut. Saltvatten är mycket skonsamt för huden, det skyddar huden från uttorkning och är mycket behagligt för ögonslemhinnorna. Därför är rengöring med klor absolut inte lämpligt för denna speciella form av pool. Fördelarna som uppstår av saltvatten upphävs av nackdelarna som rengöring med klor medför. UV-C-rengöringsmetoden med PURION 1000 P är ekologiskt och ekonomiskt mycket bättre lämpad här. UV-C-ljus bryter ner DNA-bindningarna hos alger och bakterier, så att dessa anses vara döda. Med PURION 1000 P kan UV-C-rengöringsmetoden användas för en pool upp till 10m³. Sammansättningen av vattnet förändras inte på något sätt – till skillnad från användning av klor. Speciellt med en så hälsofrämjande produkt som en saltvattenpool är det därför absolut nödvändigt att utföra en hälsosam rengöring av poolen.
Genom PVC-reaktorn är denna anläggning lämplig för saltvatten. Eftersom svetsfogarna av rostfritt stål angrips av saltet, finns det inget alternativ till PVC för saltvattenområdet.
För att hålla en pool fri från alger på lång sikt är rätt avstämning mellan pump och UV-C-enhet nödvändig. Det gäller att minst tre gånger poolens volym per dag strömmar genom UV-C-enheten. Den maximala flödeskapaciteten på 3m³/h bör inte överskridas, eftersom detta leder till att vattnet inte längre desinficeras korrekt. I vissa fall är det nödvändigt att låta enheten gå längre: Detta är absolut nödvändigt till exempel efter kraftiga regnfall eller om vattnet stått i poolen över vintern.
Vid en ogynnsam utgångsläge med mycket alger kan det vara fördelaktigt att använda ett biologiskt flockningsmedel för att stödja UV-C-enheten.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 1000 PVC |
| Durchsatz | 3 m³/h |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C till 40 °C |
| Reaktor | PVC-U |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 420 x 50 |
| Flanschabstand | 255 mm |
| Gewicht | 2 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 h |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 12 V / 24 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 17 V |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Intressanta inlägg om PURION 1000 PVC-U 12V/24V DC Grundläggande
De 4 gyllene reglerna för en effektiv UVC-desinfektion i poolen
För rent poolvatten med minimal kemikalieanvändning behöver UVC-desinfektion optimala förhållanden. Med god cirkulation, regelbunden rengöring, effektiv hydraulik och välskött filtersystem förblir vattnet hygieniskt klart.
Läs merUV-system för pooler: Enkel och effektiv
En ren pool tack vare UV-desinfektionssystem. Lär dig hur du säkerställer kristallklart vatten och en uppfriskande badupplevelse.
Läs merKundintervju - en privat pool med PURION UVC-behandling
Herr Reitmajer använder UV Concepts' vattenreningssystem för miljövänlig poolrengöring och berömmer produktkvaliteten och kundservicen.
Läs mer
Fler produkter i jämförelse med PURION 1000 PVC-U 12V/24V DC Grundläggande
PURION 1000 PVC-U 12V/24V DC Grundläggande
Denna produkt
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Rekommenderad poolstorlek | — | — | — | — |
| Strömförbrukning | — | — | — | — |
| Vattenflöde | — | — | — | — |
| Säkerhetsnivå | — | — | — | — |
| Anläggningstyp | — | — | — | — |
| Pris | 401,00€ | 1.824,61€ | 455,34€ | 596,62€ |
Vanliga frågor om PURION 1000 PVC-U 12V/24V DC Grundläggande
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om vår produkt.

