AIRPURION 36 W fuktig
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktsammanfattning
Produktsammanfattning
Leveransens omfattning
Leveransens omfattning
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Tillgängliga övervakningsnivåer för denna produkt
Våra UV-C-system erbjuder olika övervakningsnivåer som är skräddarsydda för varje individuellt behov.
Utan övervakningsnivå
- Manuell inspektion krävs
- Kan användas oavsett teknik
För desinfektion av luft och ytor är AIRPURION-serien lämplig, vars strålkastare kan användas direkt eller indirekt. Baksidan är belagd med polerad aluminium, vilket möjliggör en idealisk prestandautnyttjande. Genom upplösningen av DNA från mikroorganismer erbjuder UV-C-desinfektionssystemet optimal desinfektion av bakterier, bakterier och virus. De effektiva PURION UV-C-lamporna arbetar med hög prestandautnyttjande och har en mycket lång livslängd på 10 000 timmar. Detta system kan endast användas i rum där det inte finns människor eller djur. Läs varningarna för detta.
I humid-versionen är Airpurion-systemen också lämpliga för användning i fuktiga rum. UV-C-lampan är placerad i ett dykerrörssystem som skyddar elektroniken mot fukt. Eftersom dykerrörssystemet också är tillverkat av kvarts, finns det ingen prestandaförlust jämfört med Dry-varianten.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | AIRPURION 36 W fuktig |
| Gewicht | 3 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10 000 timmar |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 36 W |
| Absicherung | 10 A |
| Bestrahlungsbreite | 750 mm |
| Desinfektionsgrad 88% | ca. 26 m³ rymdvolym |
| Desinfektionsgrad 80% | ca. 53 m³ rymdvolym |
| Dimensionen (L x B x H in mm) | 1000 x 67 x 100 |
Vanliga frågor om AIRPURION 36 W fuktig
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om vår produkt.

