PURION Förfilter Av-isning
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktsammanfattning
Produktsammanfattning
Leveransens omfattning
Leveransens omfattning
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Detta tredelade vattenfilter med integrerad avjärningsfilterinsats gör det möjligt att specifikt minska järninnehållet i dricksvatten. En hög järnhalt kan vara skadlig för vatteninstallationen och dessutom minskar den UV-C-transmissionen, vilket gör att desinfektionen med UV-C inte fungerar perfekt. Tack vare de högkvalitativa 1" invändiga gänganslutningarna av mässing är det flexibelt integrerbart och enkelt att använda i ditt individuella system. Tack vare ventilationsfunktionen är filtret omedelbart driftsklart.
Det enkla bytet av filterinsatser gör det möjligt att snabbt använda eller byta nylon- (60 mikron), plast- (20 mikron), avjärnings-, avkalknings- samt aktivkolfilter.
Som ett speciellt erbjudande ingår en motsvarande monteringsplatta (inkl. skruvar) och en nyckel för problemfri öppning av filtret med detta filter.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Durchsatz | 6.000 l/h |
| Wassertemperatur | 0 °C till 50 °C |
| Anschlussaußengewinde | 1" IG Mässing |
| Dimensionen (L x B in mm) | 335 x 135 |
| Gewicht | 2,2 g |
| Filtermedium | Avfrostningsfilter |
| Maximaler Betriebsdruck | 8 bar |
Vanliga frågor om PURION Förfilter Av-isning
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om vår produkt.

