PURION Förfilter Aktivt kol
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktsammanfattning
Produktsammanfattning
Leveransens omfattning
Leveransens omfattning
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Detta tredelade vattenfilter med integrerad aktivt kol-filterinsats gör det möjligt att snabbt och effektivt rena vatten från kemikalier baserade på kolföreningar, som till exempel aceton. Tack vare de högkvalitativa 1" invändiga gänganslutningarna i mässing är det flexibelt att integrera och enkelt att använda i ditt individuella system. Tack vare avluftningsfunktionen är filtret omedelbart klart för drift.
Det enkla bytet av filterinsatser gör det möjligt att snabbt använda eller byta nylon- (60 mikron), plast- (20 mikron), avisnings-, avkalknings- samt aktivt kolfilter.
Som ett speciellt erbjudande ingår en motsvarande monteringsplatta (inklusive skruvar) och en nyckel för att enkelt öppna filtret.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Durchsatz | 6.000 l/h |
| Wassertemperatur | 0 °C till 50 °C |
| Anschlussaußengewinde | 1" IG Mässing |
| Dimensionen (L x B in mm) | 335 x 135 |
| Gewicht | 2,2 kg |
| Filtermedium | Aktivt kolfilter |
| Maximaler Betriebsdruck | 8 bar |
Vanliga frågor om PURION Förfilter Aktivt kol
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om vår produkt.

