PURION IBC DN150 48W SPL BS
Finns i lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktzusammenfassung
Produktzusammenfassung
Lieferumfang
Lieferumfang
Über Purion
Über Purion
PURION GmbH – Tillverkad i Tyskland sedan 2006
PURION GmbH utvecklar och producerar sedan 2006 högkvalitativa UV-C-desinfektionsanläggningar i Tyskland. Företaget står för hållbar kvalitet, effektiv teknik och pålitlig vattenbehandling på högsta nivå.
Som officiell återförsäljningspartner erbjuder UV Concept inte bara tillgång till de beprövade PURION-systemen, utan också gedigen rådgivning, individuell dimensionering och personlig support – från val till idrifttagning.
Verfügbare Überwachungsstufen für dieses Produkt
Unsere UV-C-Anlagen bieten verschiedene Überwachungsstufen, die auf jede individuelle Anforderung abgestimmt sind.
Ohne Überwachungsstufe
- Manuelle Inspektion erforderlich
- Unabhängig von Technik nutzbar
Mit Lebensdauerüberwachung
- Automatische Laufzeitmessung der UV-C-Lampe
- LED-Anzeigen für Status und Voralarme (Grün/Gelb/Rot)
- Einfache Bedienung ohne manuelles Zählen
Det PURION IBC Tank Set 48W används för grundare tankar upp till 70 cm. Det skyddar tanken mot föroreningar, till exempel bildandet av en biofilm. Särskilt desinficeras inkommande luft vid vattenuttag i tanken, vilket snabbt kan orsaka föroreningar. Detta set är särskilt användbart i kombination med flödesanläggningar från PURION, eftersom det både skyddar tanken mot för stark förorening och behandlar vattnet till dricksvattenkvalitet vid uttag.
Egenskaper hos PURION IBC Tank Set 48W:
Splitterskydd
Skyddsglaset är dessutom täckt med ett teflonskikt så att inga glasskärvor uppstår vid en olycka, till exempel vid rengöring, vilket effektivt skyddar tanken från förorening och människor från skador
Säkerhetssystem
Dykstrålaren är dessutom säkrad med 3 metallstänger, så att den är styv och kan hängas fritt i tanken.
Inmersion längd
Inmersion längden på denna anläggning är 570 mm och är därför lämplig för grundare tankar upp till 70 cm .
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION IBC UV Set 48 W DN150 |
| Durchsatz | beroende på mediet och den geometriska strukturen hos behållaren krävs en beräkning |
| Gewicht | 2 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 h |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Elektrischer Anschluss | 110-240 V 50/60 Hz |
| Leistung | 48 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
| Befestigung | IBC-tanklock: DN150 |
| Durchmesser Quarzrohr | Ø 23 mm |
Interessante Beiträge zu PURION IBC DN150 48W SPL BS
Rådgivare: UVC-desinfektion för tankdesinfektion – funktion, utmaningar och optimala lösningar
Tankdesinfektion är essentiell eftersom stillastående vatten gynnar bakterier. UVC-desinfektion är effektiv men bör kombineras med genomflödesdesinfektion och filtrering – för maximal vattenkvalitet och säkerhet.
Läs mer
Weitere Produkte im Vergleich mit PURION IBC DN150 48W SPL BS
PURION IBC DN150 48W SPL BS
Dieses Produkt
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Strömförbrukning | — | — | — | — |
| Användningsändamål | — | — | — | — |
| Nedsänkningslängd | — | — | — | — |
| Säkerhetsnivå | — | — | — | — |
| Preis | 553,61€ | 634,28€ | 573,78€ | 503,20€ |
Häufig gestellte Fragen zu PURION IBC DN150 48W SPL BS
Hier findest du Antworten auf die häufigsten Fragen zu unserem Produkt.

