PURION 2501 DUAL OTC Plus
Disponibil în stoc
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktzusammenfassung
Produktzusammenfassung
✓ Calitate de încredere ✓ Acces la piese de schimb ✓ Peste 15 ani de experiență ✓ Oțel inoxidabil de calitate alimentară
Lieferumfang
Lieferumfang
Über Purion
Über Purion
PURION GmbH – Fabricat în Germania din 2006
PURION GmbH dezvoltă și produce din 2006 instalații de dezinfectare UV-C de înaltă calitate în Germania. Compania este sinonimă cu calitate durabilă, tehnologie eficientă și tratare fiabilă a apei la cel mai înalt nivel.
Ca partener oficial de distribuție, UV Concept oferă nu doar acces la sistemele consacrate PURION, ci și consultanță de specialitate, configurare individuală și suport personal – de la selecție până la punerea în funcțiune.
Verfügbare Überwachungsstufen für dieses Produkt
Unsere UV-C-Anlagen bieten verschiedene Überwachungsstufen, die auf jede individuelle Anforderung abgestimmt sind.
Ohne Überwachungsstufe
- Manuelle Inspektion erforderlich
- Unabhängig von Technik nutzbar
Mit Lebensdauerüberwachung
- Automatische Laufzeitmessung der UV-C-Lampe
- LED-Anzeigen für Status und Voralarme (Grün/Gelb/Rot)
- Einfache Bedienung ohne manuelles Zählen
Oaspeții unei unități hoteliere își doresc să găsească o piscină în stare perfectă. Pentru a realiza acest lucru, în apa piscinei sunt adesea adăugate multe substanțe chimice precum clor, agenți de floculare, ridicători și coborâtori de pH. O metodă alternativă la această abordare chimică este curățarea cu ajutorul procesului fizic de dezinfecție UV-C. În acest proces, ADN-ul algelor și bacteriilor este descompus în mod specific, astfel încât acestea să moară. Cu ajutorul PURION 2501 Dual, care este bazată pe conceptul PURION 2501, această metodă poate fi aplicată perfect pentru piscine de până la 100m³. Utilizatorii piscinei nu mai înoată în chimicale, ci în apă naturală, clară și curată. Efectele neplăcute, cum ar fi ochii roșii celebri sau pielea care mănâncă, pot fi astfel evitate. Și oaspeții unității hoteliere vor reveni cu siguranță cu plăcere. PURION 2501 Dual este avantajoasă nu doar pentru oaspeți, ci și pentru proprietar. Pe termen lung, substanțele chimice sunt foarte costisitoare, dar costurile de funcționare pentru un sistem de dezinfecție UV-C sunt gestionabile. Pentru o distracție perfectă în apă, nu există nimic mai bun din punct de vedere economic și ecologic decât curățarea piscinei cu ajutorul sistemului de dezinfecție UV-C PURION 2501 Dual.
Datorită unui dispozitiv de balast cu tensiune largă, acest sistem este proiectat pentru un interval de tensiune de 85-264V și poate fi utilizat astfel în multe țări diferite. Sistemul este echipat cu un conector Euro și, în plus, poate fi utilizat și cu un adaptor (neinclus) pentru alte tipuri de conectori.
Pentru a menține o piscină permanent fără alge, este necesară armonizarea corectă între pompă și sistemul UV-C. Se aplică regula că de trei ori volumul piscinei trebuie să circule prin sistemul UV-C pe zi. Trebuie să nu se depășească debitul maxim de 20m³/h, deoarece acest lucru ar duce la o dezinfecție incorectă a apei. În anumite cazuri, este necesar să lăsați sistemul să funcționeze mai mult timp: acest lucru este absolut necesar, de exemplu, după ploi abundente sau dacă apa a stat în piscină peste iarnă.
Într-o situație nefavorabilă cu foarte multe alge, poate fi avantajos să utilizați un agent de floculare biologic pentru a sprijini sistemul UV-C.
| Hersteller | PURION SRL |
| Typ | PURION 2501 DUAL |
| Durchsatz | 20 m³/h |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C până la 40 °C |
| Reaktor | Oțel inoxidabil 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1 1/2" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 928 x 85 (2x) |
| Flanschabstand | 810 mm |
| Gewicht | 11 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 h |
| Anzahl der Strahler | 2 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 90 W (2x) |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante Beiträge zu PURION 2501 DUAL OTC Plus
Ghid: Dezinfecția UVC în zona piscinei – Instalare, efect și avantaje
Dezinfecția UVC în piscină reduce eficient germenii și algele - fără chimicale agresive. Îmbunătățește vizibil calitatea apei, protejează pielea și ochii și poate fi integrată cu ușurință în sistemele de filtrare existente.
Citește mai multInstalație UV pentru piscine: Simplu și Eficient
O piscină curată datorită instalației de dezinfectare UV. Aflați cum să asigurați apă cristalină și o experiență de baie răcoritoare.
Citește mai multInterviu cu clientul - o piscină privată cu PURION tratare UVC
Domnul Reitmajer folosește instalația de purificare a apei de la UV Concepts pentru curățarea ecologică a piscinei și laudă calitatea produsului și serviciul pentru clienți.
Citește mai mult
Weitere Produkte im Vergleich mit PURION 2501 DUAL OTC Plus
PURION 2501 DUAL OTC Plus
Dieses Produkt
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Dimensiunea recomandată a piscinei | — | — | — | — |
| Consum de energie | — | — | — | — |
| Debit de apă | — | — | — | — |
| Nivel de siguranță | — | — | — | — |
| Tipul instalației | — | — | — | — |
| Preis | 2.144,47€ | 12.164,53€ | 8.846,63€ | 2.498,38€ |
Häufig gestellte Fragen zu PURION 2501 DUAL OTC Plus
Hier findest du Antworten auf die häufigsten Fragen zu unserem Produkt.

