Compact system active
Available in stock
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Product summary
Product summary
✓ Reliable quality ✓ Access to spare parts ✓ More than 15 years of experience ✓ Pre-assembled and pressure tested
Scope of delivery
Scope of delivery
About Purion
About Purion
PURION GmbH – Made in Germany since 2006
PURION GmbH has been developing and producing high-quality UV-C disinfection systems in Germany since 2006. The company stands for durable quality, efficient technology, and reliable water treatment at the highest level.
As an official sales partner, UV Concept not only provides access to the proven PURION systems, but also offers expert advice, customized planning, and personal support – from selection to commissioning.
Available monitoring levels for this product
Our UV-C systems offer different monitoring levels that are tailored to each individual requirement.
With service life monitoring
- Automatic runtime measurement of the UV-C lamp
- LED indicators for status and pre-alarms (green/yellow/red)
- Easy to use without manual counting
Packed in a high-quality aluminum frame, the compact system active from PURION is a complete water treatment chain. The system includes a particle pre-filter with a washable nylon filter cartridge to remove suspended particles. Additionally, an activated carbon filter is integrated to eliminate odors, improve taste, and absorb carbon-based chemicals such as acetone. The last component of the water treatment chain is the UV-C unit, which disinfects the water with a sterilization rate of 99.99% - this complies with the German drinking water regulation.
Furthermore, this system includes a 12V pump that is matched to the performance of the UV-C unit. Approximately 30 seconds after the UV-C unit is started, the pump switches on, ensuring that the UV-C lamp has enough lead time to reach full performance. The system also includes a lifespan monitoring feature that signals when the lamp needs to be replaced.
The system can be operated via the 12V connection with a 12V power supply, cigarette lighter, or a photovoltaic panel. The entire system is housed in a robust aluminum frame and is already fully pre-assembled. Due to easy integration, the complete system can be changed using the supplied tools or even without tools.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION Compact system active |
| Durchsatz | 400 l/h drinking water |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C - 40 °C |
| Reaktor | Stainless steel 1.4571 |
| Gewicht | 11 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10,000 h |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Elektrischer Anschluss | 12 V / 24 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 14 W |
| Absicherung | 8 A |
| Leistung Pumpe | 48 W |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
| Dimensionen (L x B x H in mm) | 480 x 300 x 420 |
Interesting posts about Compact system active
PURION Compact systems: Flexible water treatment for every situation
PURION Compact systems offer flexible solutions for clean water – whether stationary, mobile, or autonomous, always with UVC disinfection and multi-stage filtration.
Read moreAutonomous Water Supply for Mobile Applications: PURION Mobile Concept
The PURION mobile concept: A holistic, chemical-free water treatment for mobile applications. Safety and quality in one system.
Read moreCustomer Interviews – Cape Race
The MS "Cape Race", a converted deep-sea fishing cutter, uses UV disinfection from UV Concept for safe drinking water at sea.
Read more
More products in comparison with Compact system active
Compact system active
This product
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Power consumption | 14 W | 14 W | 14 W | 10 W | 14 W |
| Pump function | Yes | No | Yes | No | No |
| Filter details | Suspended solids filter (60 µm) activated carbon filter | Suspended solids filter (60 µm) activated carbon filter De-icing filter | Suspended solids filter (60 µm) activated carbon filter Defrosting filter | Suspended solids filter (60 µm) Activated carbon filter | Suspended solids filter (60 µm) Activated carbon filter |
| Water flow rate | 400 l/h drinking water | 400 l/h drinking water | 400 l/h drinking water | 400 l/h drinking water | 400 l/h drinking water |
| Dimensions | 480 x 300 x 420 (L x W x H in mm) | 580 x 300 x 420 (L x W x H in mm) | 580 x 300 x 420 (L x W x H in mm) | 640 x 300 x 425 (L x W x H in mm) | 500 x 450 x 170 (L x W x H in mm) |
| Price | 1.933,86€ | 1.460,87€ | 2.213,34€ | 3.180,80€ | 1.503,87€ |
Frequently asked questions about Compact system active
Here you will find answers to the most frequently asked questions about our product.

