PURION 2000 ESM
Available in stock
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Product summary
Product summary
✓ Reliable quality ✓ Access to spare parts ✓ More than 15 years of experience ✓ Food-grade stainless steel
Scope of delivery
Scope of delivery
About Purion
About Purion
PURION GmbH – Made in Germany since 2006
PURION GmbH has been developing and producing high-quality UV-C disinfection systems in Germany since 2006. The company stands for durable quality, efficient technology, and reliable water treatment at the highest level.
As an official sales partner, UV Concept not only provides access to the proven PURION systems, but also offers expert advice, customized planning, and personal support – from selection to commissioning.
Available monitoring levels for this product
Our UV-C systems offer different monitoring levels that are tailored to each individual requirement.
Without monitoring level
- Manual inspection required
- Can be used regardless of technology
With service life monitoring
- Automatic runtime measurement of the UV-C lamp
- LED indicators for status and pre-alarms (green/yellow/red)
- Easy to use without manual counting
With sensor monitoring
- Permanent monitoring of UV-C performance
- Power Intensity LED Indicators (Green/Yellow/Red)
- Immediate detection of contamination or loss of performance
- Optimal control without additional effort
With solenoid valve
- Permanent monitoring of UV-C performance
- Intensity LED indicators (Green/Yellow/Red)
- Automatic shutdown when power drops
- Powerless solenoid valve protects even in the event of a power failure
- Maximum efficiency and ease of use
The system PURION 2000 is available in electropolished stainless steel. It is used for the disinfection of drinking water for flow rates up to 2000 l/h and a transmission (or turbidity) of the water of at least 90% per cm. The UV lamps used are characterized by long service life, high disinfection performance, and low energy consumption. The power supply is 230 V/50 Hz or 110 V/60 Hz.
The compact design allows for easy and tool-free lamp removal and replacement, for example, at the end of the lamp's service life. For cleaning purposes, the quartz immersion tube can also be disassembled or assembled without tools. The water to be treated flows through the housing and is specifically guided along the quartz immersion tube, in which the lamp is mounted. The small water film thickness of only 7.5 mm, meaning the distance between the UV light exit at the quartz tube surface and the inner wall of the housing, guarantees optimal penetration of the water by the UV light.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2000 |
| Durchsatz | 2,000 l/h drinking water |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 8 °C to 40 °C |
| Reaktor | Stainless steel 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 578 x 42 |
| Flanschabstand | 500 mm |
| Gewicht | 2.8 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10,000 h |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 48 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interesting posts about PURION 2000 ESM
Guide to UVC Disinfection: Everything You Need to Know - Drinking Water
Experience the benefits of UVC disinfection: chemical-free, effective, and sustainable – for germ-free and safe drinking water in every household.
Read moreInstallation scheme of water treatment: An overview
Discover the key elements of a water treatment scheme and their importance for pure drinking water.
Read morePURION Disinfection systems: Effective water treatment for safe drinking water
PURION UVC disinfection systems ensure germ-free drinking water without chemicals and effectively. Whether for households or larger applications – they are easy to install, low-maintenance, and provide reliable hygiene with maximum safety.
Read more
More products in comparison with PURION 2000 ESM
PURION 2000 ESM
This product
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Power consumption | 48 W | 48 W | 36 W | 36 W |
| Water flow rate | 2,000 l/h drinking water | 2,000 l/h drinking water | 2,500 l/h drinking water | 2,500 l/h drinking water |
| Dimensions | — | — | 928 x 42 (L x W in mm) | 928 x 42 (L x W in mm) |
| Safety level | — | — | Sensor monitoring & solenoid valve | Service life monitoring |
| Minimum flow rate | — | — | is not required | is not required |
| Recommended number of people | — | — | 4 - 8 | 4 - 8 |
| Pre-filtration | — | — | optional | including |
| Spare parts included | — | — | No | No |
| Price | 8.872,00 lei | 5.266,00 lei | 8.872,00 lei | 4.156,00 lei |
Frequently asked questions about PURION 2000 ESM
Here you will find answers to the most frequently asked questions about our product.

