PURION 2500 H ESM
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktzusammenfassung
Produktzusammenfassung
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Fødevaregodkendt rustfrit stål
Lieferumfang
Lieferumfang
Über Purion
Über Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Verfügbare Überwachungsstufen für dieses Produkt
Unsere UV-C-Anlagen bieten verschiedene Überwachungsstufen, die auf jede individuelle Anforderung abgestimmt sind.
Ohne Überwachungsstufe
- Manuelle Inspektion erforderlich
- Unabhängig von Technik nutzbar
Mit Lebensdauerüberwachung
- Automatische Laufzeitmessung der UV-C-Lampe
- LED-Anzeigen für Status und Voralarme (Grün/Gelb/Rot)
- Einfache Bedienung ohne manuelles Zählen
Mit Sensorüberwachung
- Permanente Überwachung der UV-C-Leistung
- LED-Anzeigen zur Leistungsintensität (Grün/Gelb/Rot)
- Sofortige Erkennung von Verschmutzungen oder Leistungsabfall
- Optimale Kontrolle ohne zusätzlichen Aufwand
Mit Magnetventil
- Permanente Überwachung der UV-C-Leistung
- LED-Anzeigen zur Intensität (Grün/Gelb/Rot)
- Automatische Abschaltung bei Leistungsabfall
- Stromloses Magnetventil schützt auch bei Stromausfall
- Maximale Effizienz und Benutzerfreundlichkeit
Mange overskrifter i de seneste måneder og år henviser gentagne gange til problemet med legionella. Disse bakterier trives især godt i varmtvandskredsløb, hvilket har ført til, at sundhedsmyndighederne i nogle lejligheder har forbudt brusebadning. I denne for lejere meget irriterende situation kan PURION 2500 H afhjælpe. Udlejeren sparer en masse omkostninger ved at bruge dette anlæg i stedet for at opvarme vandet til 70°C med ekstremt høje omkostninger. Princippet for UV-C-desinfektion er baseret på, at DNA'et fra legionella opløses, og de dræbes fuldstændigt pålideligt. Lave energiomkostninger og relativt billige udskiftningslamper skåner pengepungen. På grund af det specielle design kan UV-C-lampen i dette anlæg udskiftes under drift, hvilket dog kun sjældent vil være nødvendigt på grund af den lange levetid. Med en kapacitet på 5.000 l/t kan dette UV-C-anlæg også levere legionellafrit vand til større lejlighedskomplekser uden problemer.
Med en bred spændingsforsyning er dette anlæg designet til et spændingsområde på 85-264V og kan derfor bruges i mange forskellige lande. Anlægget er udstyret med en eurostik og kan desuden bruges med en adapter (ikke inkluderet) til andre stiktyper.
Denne UV-C-desinfektionsenhed fra PURION opfylder alle tekniske krav i drikkevandsforordningen. Den anvendte rustfrie stål 1.4571 bruges også i fødevareindustrien og opfylder dermed standarden. Ved overholdelse af den foreskrevne maksimale gennemstrømningsmængde leveres den krævede UV-C-dosis på 400 J/m² ved en UV-C-transmission på 90% T1 cm. Dermed opnår dette UV-C-anlæg en desinfektionsrate på 99,99%, som lovgiverne kræver. Af varemærkebeskyttelsesretlige årsager har dette anlæg ikke et DVGW-certifikat, derfor skal det i enkelte tilfælde afklares med sundhedsmyndighederne, om UV-C-desinfektionsenheden kan anvendes.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2500 timer |
| Durchsatz | 5.000 l/h drikkevand |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C til 90 °C |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 928 x 42 |
| Flanschabstand | 850 mm |
| Gewicht | 3 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 8.000 t |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 106 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante Beiträge zu PURION 2500 H ESM
UVC-desinfektion til legionellaforebyggelse – funktion, fordele og sammenligning med andre metoder
UVC-desinfektion tilbyder en kemikaliefri løsning til legionellaforebyggelse i varmtvandssystemer. Den virker pålideligt mod bakterier i vandet og understøtter bæredygtigt beskyttelsen mod legionærsygdom.
Læs mereUV-anlæg mod legionella: Sikkerhed og effektivitet
UV-anlægget: Din miljøvenlige løsning mod legionella i varmtvandssystemer. Bekræftet af DVGW arbejdsblad W551.
Læs mere
Weitere Produkte im Vergleich mit PURION 2500 H ESM
PURION 2500 H ESM
Dieses Produkt
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — | — |
| Minimumsgennemstrømning | — | — | — | — |
| Anbefalet antal personer | — | — | — | — |
| Forfiltrering | — | — | — | — |
| Reservedele inkluderet | — | — | — | — |
| Preis | 1.869,00€ | 1.199,00€ | 3.519,00€ | 1.599,00€ |
Häufig gestellte Fragen zu PURION 2500 H ESM
Hier findest du Antworten auf die häufigsten Fragen zu unserem Produkt.

