PURION UVC Box Lille Basis
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Hverdagsgenstande som smartphones, tegnebøger, nøgler, ure eller briller får for lidt opmærksomhed, når det kommer til hygiejne. Hænderne udsættes hele dagen for en række forskellige forureninger. På kontoret, i S-toget, hos lægen, på restauranter eller ved håndtryk. Disse forureninger overføres konstant til de mest brugte genstande i hverdagen. Derfor bliver håndvask som regel ubrugelig, for eksempel når smartphonen bruges igen direkte. Med UVC BOX fra PURION kan disse genstande nu også desinficeres nemt og hurtigt uden stor indsats. Den reducerede kimbelastning bidrager effektivt til at undgå at blive smittet med sygdomme.
Til desinfektion og afkimning af hverdagsgenstande er serien af PURION UVC BOX SMALL optimalt egnet. UV-C lyset dræber pålideligt bakterier, vira og bakterier ved at opløse DNA-forbindelserne i disse mikroorganismer.
PURION UVC BOX SMALL er kendetegnet ved enkel og ukompliceret håndtering. Et lavt strømforbrug, en lang levetid for lampen og en vedligeholdelsesfri drift fuldender det kvalitativt høje UV-C-anlæg.
Uanset om det er på kontoret eller derhjemme, er PURION UVC BOX SMALL et produkt „Made in Germany“ og gør med sit enkle design og den indbyggede UV-C teknologi, High End laboratorieteknik tilgængelig for alle.
Med en bredspændingsforkobling er dette anlæg designet til et spændingsområde på 230V og udstyret med en eurostik og kan derfor bruges fleksibelt.
Dette UV-C desinfektionsanlæg fra PURION består af et stålhus lavet af koldvalset SPCC stål med en lukbar glasdør. Indvendigt er en 10 W PURION UV-lampe monteret for optimal desinfektionsvirkning. Kontrollen er placeret inde i huset.
Basic-versionen af PURION UVC Box har udelukkende en tænd- og slukfunktion. En minimal bestrålingstid på 5 minutter anbefales, hvorved en desinfektionsydelse på 1.440 J/m² opnås. For ikke at gå glip af det optimale tidspunkt anbefales Plus-versionen af UVC Box.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION UVC Boks Lille |
| Gewicht | 7 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 1 / 2 (Ekstra) |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 10 W / 2 x 10 W (Ekstra) |
| Absicherung | 10 A |
| Desinfektionsleistung | 1.440 J/m² ved 5 min bestrålingstid |
| Dimensionen (L x B x H in mm) | 312 x 310 x 264 |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION UVC Box Lille Basis
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

