PURION 2500 90 W PRO Grundlæggende
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Fødevaregodkendt rustfrit stål
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Til desinfektion af køle- og smøremulsioner samt brændstoffer kan denne PURION 2500 90W Pro anvendes. Så snart væsker med en høj densitet eller dårlig UV-C-lysgennemtrængelighed skal desinficeres, kræves der en lav væskefilmtykkelse mellem reaktor og glaskrop. Dermed kan den krævede effekt på 400 J/m² opretholdes. Den økologiske behandling af disse væsker er fornuftig af mange årsager: For det første skåner det maskiner, da fine dyser og indsprøjtninger ikke tilstoppes med alge- eller skimmelpartikler. For det andet kan man undgå brugen af dyre kemikalier.
PURION 2500 Pro 90W kan vedligeholdes uden brug af værktøj og er nem at vedligeholde. Den er egnet til desinfektion af 3.500 l/h brugsvand samt 1.500 l/h emulsioner og brændstoffer.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2500 90W PRO |
| Durchsatz | 3500 l/h brugsvand, 1500 l/h emulsioner |
| UVC-Transmission | 20% T1 cm |
| Wassertemperatur | 8 °C til 40 °C |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 928 x 42 |
| Flanschabstand | 850 mm |
| Gewicht | 3,4 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 90 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante indlæg vedr PURION 2500 90 W PRO Grundlæggende
Guide til UVC-desinfektion: Alt, hvad du behøver at vide - Drikkevand
Oplev fordelene ved UVC-desinfektion: Kemikaliefri, effektiv og bæredygtig – for kimfrit og sikkert drikkevand i ethvert hjem.
Læs mereInstallationsskema for vandbehandling: Et overblik
Oplev nøgleelementerne i et vandbehandlingsskema og deres betydning for rent drikkevand.
Læs merePURION Desinfektionsanlæg: Effektiv vandbehandling til sikkert drikkevand
PURION UVC-desinfektionsanlæg sikrer kemikaliefrit og effektivt kimfrit drikkevand. Uanset om det er til husholdninger eller større anvendelser – de er nemme at installere, vedligeholdelsesvenlige og tilbyder pålidelig hygiejne med maksimal sikkerhed.
Læs mere
Flere produkter i forhold til PURION 2500 90 W PRO Grundlæggende
PURION 2500 90 W PRO Grundlæggende
Dette produkt
|
| |
|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — |
| Dimensioner | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — |
| Minimumsgennemstrømning | — | — |
| Anbefalet antal personer | — | — |
| Forfiltrering | — | — |
| Reservedele inkluderet | — | — |
| Pris | 3.170,00 zł | 3.756,00 zł |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION 2500 90 W PRO Grundlæggende
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

