PURION 2500 36 W DUAL Starter
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Fødevaregodkendt rustfrit stål
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Med magnetventil
- Permanent overvågning af UV-C ydeevne
- Intensitet LED-indikatorer (grøn/gul/rød)
- Automatisk nedlukning, når strømmen falder
- Strømløs magnetventil beskytter selv i tilfælde af strømsvigt
- Maksimal effektivitet og brugervenlighed
Oplev den enestående ydeevne af PURION 2500 36W Dual Starter! Dette UV-anlæg vil løfte dit vand til et nyt kvalitetsniveau. Med en imponerende gennemstrømningshastighed på 5.000 liter i timen er det perfekt til enkelt- og flerfamiliehuse med op til 16 personer.
Hjertet i dette anlæg er dets førsteklasses UV-teknologi, der er fremstillet i Tyskland. Den garanterer en pålidelig og effektiv desinfektion af dit vand. Med PURION 2500 36W Dual Starter kan du stole på, at din vandforsyning altid er hygiejnisk og sikker.
Vi har allerede tænkt på alt for at gøre installationen nemmere for dig. Anlægget leveres med to formonterede Big Blue 10x4,5-tommer filtre. En af disse filterindsatser med 50 mikron sikrer en effektiv fjernelse af partikler, mens den anden er udstyret med aktivt kul for at reducere lugte og forureninger.
For at sikre, at du kan stole på holdbarhed og kvalitet, er alle forbindelser i dette UV-anlæg udstyret med højkvalitets rustfri stålbeslag. De tilbyder en robust og pålidelig forbindelse, der også kan modstå tryk.
Som en ekstra funktion har PURION 2500 36W Dual Starter en levetidsovervågning. Du modtager rettidige meddelelser, når det er tid til at udskifte UV-lamperne for at sikre optimal ydeevne. Dette sikrer, at din vanddesinfektion forbliver kontinuerlig og pålidelig.
Invester i den bedste vandkvalitet til dit hjem med PURION 2500 36W Dual Starter. Stol på tysk kvalitet og nyd rent og sikkert vand til din familie.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2500 36W DUAL Starter |
| Durchsatz | 5.000 l/h drikkevand |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 ºC til 40 ºC |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 928 x 42 (2x) |
| Flanschabstand | 850 mm |
| Gewicht | 11 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 2 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 36 W (2x) |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante indlæg vedr PURION 2500 36 W DUAL Starter
Guide til UVC-desinfektion: Alt, hvad du behøver at vide - Drikkevand
Oplev fordelene ved UVC-desinfektion: Kemikaliefri, effektiv og bæredygtig – for kimfrit og sikkert drikkevand i ethvert hjem.
Læs mereInstallationsskema for vandbehandling: Et overblik
Oplev nøgleelementerne i et vandbehandlingsskema og deres betydning for rent drikkevand.
Læs mere
Flere produkter i forhold til PURION 2500 36 W DUAL Starter
PURION 2500 36 W DUAL Starter
Dette produkt
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — | — |
| Minimumsgennemstrømning | — | — | — | — |
| Anbefalet antal personer | — | — | — | — |
| Forfiltrering | — | — | — | — |
| Reservedele inkluderet | — | — | — | — |
| Pris | 1.579,05€ | 1.493,64€ | 1.920,69€ | 799,66€ |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION 2500 36 W DUAL Starter
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

