PURION 2001 OPD Ekstra
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Fødevaregodkendt rustfrit stål
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Det er irriterende, når en dyr pool i størrelsen op til 30m³ er blevet anskaffet, og den efter få uger er helt grøn på grund af algevækst. Hvis man nu renser denne pool med klor, bliver vandet ganske vist klart igen, men kemikalier i vandet forringer badeoplevelsen. En moderne metode, der både er økologisk og økonomisk væsentligt mere fornuftig, er baseret på det fysiske princip for UV-C-desinfektion. Her bliver vandet målrettet belyst med UV-C-lys gennem et UV-C-desinfektionsanlæg, der er installeret i vandkredsløbet. Herved opløses algernes DNA-forbindelser, hvilket får dem til at dø. Vandet påvirkes hverken i lugt, smag eller sammensætning. Præcis disse positive virkninger forener PURION 2001. Fordelene ved dette anlæg er mange: For det første skånes pengepungen ved lave driftsomkostninger, og for det andet hører røde øjne og andre virkninger af klor eller andre kemikalier på menneskekroppen fortiden til. Miljøet skånes, og brugeren har med poolen en vandreserve til haven, med hvis vand planter kan vandes uden problemer.
Med en bredspændingsforkobling er dette anlæg designet til et spændingsområde fra 85-264V og kan således anvendes i mange forskellige lande. Anlægget er udstyret med et eurostik og kan desuden bruges med en adapter (ikke inkluderet) til andre stiktyper.
For at holde en pool fri for alger permanent, er det nødvendigt med den rette afstemning mellem pumpe og UV-C-anlæg. Det gælder, at mindst det tredobbelte poolindhold skal strømme gennem UV-C-anlægget om dagen. Den maksimale gennemstrømningskapacitet på 8m³/h bør ikke overskrides, da dette fører til, at vandet ikke længere bliver korrekt desinficeret. I visse tilfælde er det nødvendigt at lade anlægget køre længere: Dette er absolut nødvendigt efter store regnbyger eller hvis vandet har stået i poolen over vinteren.
Ved en ugunstig udgangssituation med meget mange alger kan det være en fordel at anvende et biologisk flokningsmiddel for at støtte UV-C-anlægget.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2001 |
| Durchsatz | 8 m³/h |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 8 °C til 40 °C |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1 1/2" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 578 x 85 |
| Flanschabstand | 460 mm |
| Gewicht | 4 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 300 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 48 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante indlæg vedr PURION 2001 OPD Ekstra
De 4 gyldne regler for en effektiv UVC-desinfektion i poolen
For rent poolvand med minimal brug af kemikalier kræver UVC-desinfektion optimale forhold. Med god cirkulation, regelmæssig rengøring, effektiv hydraulik og velholdt filtersystem forbliver vandet permanent hygiejnisk klart.
Læs mereUV-anlæg til pools: Enkel og effektiv
En ren pool takket være UV-desinfektionsanlæg. Lær, hvordan du sikrer krystalklart vand og en forfriskende badeoplevelse.
Læs mereKundeinterview - en privat pool med PURION UVC-behandling
Herr Reitmajer bruger UV Concepts' vandrensningsanlæg til miljøvenlig poolrensning og roser produktkvaliteten og kundeservicen.
Læs mere
Flere produkter i forhold til PURION 2001 OPD Ekstra
PURION 2001 OPD Ekstra
Dette produkt
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Anbefalet poolstørrelse | — | — | — | — | — |
| Strømforbrug | — | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — | — | — |
| Anlægstype | — | — | — | — | — |
| Pris | 477.700 Ft | 1.150.600 Ft | 389.200 Ft | 442.300 Ft | 530.800 Ft |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION 2001 OPD Ekstra
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

