PURION IBC Universal 17W SPL BS OTC 12V/24V
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
PURION IBC Tank Set 17W anvendes til små IBC tanke og autonom forsyning. Det beskytter tanken mod kontaminering, f.eks. dannelse af en biofilm. Især bliver den efterstrømmende luft ved vandudtag desinficeret i tanken, hvilket meget hurtigt kan forårsage kontaminering. Dette sæt er især nyttigt i kombination med flowanlæg fra PURION, da både tanken beskyttes mod for stærk kontaminering, og vandet ved udtag behandles til drikkevandskvalitet.
Egenskaber ved PURION IBC Tank Set 17W:
Plus (OTC/levetidsovervågning)
Fuld kontrol over lampen med den integrerede levetidsovervågning, som signalerer, hvornår den garanterede levetid på 10.000 driftstimer er udløbet, og lampen skal skiftes.
Splintbeskyttelse
Beskyttelsesglasset er yderligere belagt med et teflonlag, så der ved en ulykke, f.eks. rengøring, ikke opstår glasskår, og dermed er tanken effektivt beskyttet mod forurening og mennesker mod skader
Sikkerhedssystem
Dyppevarmeren er yderligere sikret med 3 metalstænger, så den er stiv og kan indføres frit hængende i tanken.
Dypningslængde
Dypningslængden på dette anlæg er 412 mm og er dermed egnet til små tanke og autonom strømforsyning.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION IBC UV-sæt 17 W Universal |
| Durchsatz | afhængigt af mediet og den geometriske struktur af beholderen er en beregning nødvendig |
| Gewicht | 1 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Elektrischer Anschluss | 12 V/24 V 50/60 Hz |
| Leistung | 17 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
| Befestigung | Universel holder til fleksibel montering |
| Durchmesser Quarzrohr | Ø 23 mm |
Interessante indlæg vedr PURION IBC Universal 17W SPL BS OTC 12V/24V
Vejledning: UVC-desinfektion til tankdesinfektion – funktion, udfordringer og optimale løsninger
Tanksterilisering er essentiel, da stillestående vand fremmer bakterievækst. UVC-desinfektion er effektiv, men bør kombineres med gennemstrømningssterilisering og filtrering – for maksimal vandkvalitet og sikkerhed.
Læs mere
Flere produkter i forhold til PURION IBC Universal 17W SPL BS OTC 12V/24V
PURION IBC Universal 17W SPL BS OTC 12V/24V
Dette produkt
|
|
| |
|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — |
| Anvendelsesformål | — | — | — |
| Nedsænkningslængde | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — |
| Pris | 604,03€ | 674,62€ | 694,79€ |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION IBC Universal 17W SPL BS OTC 12V/24V
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

