Kompaktsystem active
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ For-monteret og trykprøvet
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Pakket i en høj kvalitet aluminiumramme er det kompakte system active fra PURION en komplet vandbehandlingskæde. I systemet er der en partikel-forfilter med en vaskbar nylon-filterpatron installeret for at fjerne suspenderede stoffer. Derudover er der en aktivt kulfilter til fjernelse af lugte, forbedring af smag og absorption af kulstofbaserede kemikalier som acetone. Den sidste komponent i vandbehandlingskæden er UV-C-anlægget, som desinficerer vandet med en steriliseringsrate på 99,99% - hvilket svarer til den tyske drikkevandsforordning.
Desuden er der i dette system en 12V-pumpe inkluderet, som er afstemt til UV-C-anlæggets ydeevne. Cirka 30 sekunder efter at UV-C-anlægget er startet, tænder pumpen, hvilket sikrer, at UV-C-lampen har tilstrækkelig tid til at nå fuld ydeevne. I anlægget er der desuden en levetidsovervågning installeret, som signalerer, hvornår lampen skal skiftes.
Anlægget kan drives via 12V-tilslutningen med en 12V-strømforsyning, cigarettænder eller et solcellepanel. Hele anlægget er placeret i en robust aluminiumramme og er allerede fuldt præmonteret. Takket være den enkle integration kan hele systemet skiftes med det medfølgende værktøj eller også værktøjsløst.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION Kompaktsystem active |
| Durchsatz | 400 l/h drikkevand |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C - 40 °C |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Gewicht | 11 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 timer |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Elektrischer Anschluss | 12 V / 24 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 14 V |
| Absicherung | 8 A |
| Leistung Pumpe | 48 W |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
| Dimensionen (L x B x H in mm) | 480 x 300 x 420 |
Interessante indlæg vedr Kompaktsystem active
PURION Kompaktsystemer: Fleksibel vandbehandling til enhver situation
PURION Kompaktsystemer tilbyder fleksible løsninger til rent vand – uanset om det er stationært, mobilt eller selvforsynende, altid med UVC-desinfektion og flertrinsfiltrering.
Læs mereAutark vandforsyning til mobile applikationer: PURION Mobil koncept
Det PURION mobile koncept: En holistisk, kemikaliefri vandbehandling til mobile applikationer. Sikkerhed og kvalitet i ét system.
Læs mereKundeinterviews – Cape Race
MS „Cape Race“, en ombygget dybhavsfiskekutter, bruger UV-desinfektion fra UV Concept til sikkert drikkevand til søs.
Læs mere
Flere produkter i forhold til Kompaktsystem active
Kompaktsystem active
Dette produkt
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — | — | — |
| Pumpefunktion | — | — | — | — | — |
| Filterdetaljer | — | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — | — |
| Pris | 1.949,58€ | 1.472,75€ | 2.231,33€ | 3.206,66€ | 1.516,10€ |
Ofte stillede spørgsmål vedr Kompaktsystem active
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

