PURION 400 12 V/24 V DC OTC
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktzusammenfassung
Produktzusammenfassung
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Levnedsmiddelgodkendt rustfrit stål
Lieferumfang
Lieferumfang
Über Purion
Über Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Verfügbare Überwachungsstufen für dieses Produkt
Unsere UV-C-Anlagen bieten verschiedene Überwachungsstufen, die auf jede individuelle Anforderung abgestimmt sind.
Ohne Überwachungsstufe
- Manuelle Inspektion erforderlich
- Unabhängig von Technik nutzbar
Mit Lebensdauerüberwachung
- Automatische Laufzeitmessung der UV-C-Lampe
- LED-Anzeigen für Status und Voralarme (Grün/Gelb/Rot)
- Einfache Bedienung ohne manuelles Zählen
Der, hvor der er lidt plads til rådighed, føler PURION 400 sig hjemme. Det kompakte design på kun 23,7 cm længde gør det muligt at installere i den mindste autocamper. Sygdomsrisici, der kan stamme fra vand på campingpladser eller tankstationer, forebygges økologisk og økonomisk af den indbyggede UV-C-lampe med 10W. Med en kapacitet på 300 l/h er dette anlæg dimensioneret således, at det også stabilt kan forsyne større autocampere med desinficeret drikkevand. Den store fordel er, at vandet hverken ændres i lugt, smag eller sammensætning. Vigtige mineraler bevares i vandet og behøver ikke at tilsættes yderligere. Der er ingen desinfektionsmidler i vandet. Den vedligeholdelsesvenlige og ekstremt strømeffektive 10W-lampe sparer desuden tid og penge. Nyd fremover alle fordelene, som en autocamper giver dig, uden at bekymre dig om bakteriebelastningen i dit drikkevand.
Ved hjælp af strømforsyninger på 12 V DC eller 24 V DC kan dette anlæg integreres i forskellige strømkredsløb. Eksempler herpå er batterier, solcellepaneler eller strømkredsløbet i en autocamper. Især ved solcellepaneler er et batteri nødvendigt, da UV-C-lampen konstant skal forsynes med spænding.
Denne UV-C-desinfektionsanlæg fra PURION opfylder alle tekniske krav i drikkevandsforordningen. Det anvendte rustfrit stål 1.4571 anvendes også i fødevareindustrien og opfylder dermed normen. Ved overholdelse af den foreskrevne, maksimale gennemstrømningsmængde opnås den krævede UV-C-dosis på 400 J/m² ved en UV-C-transmission på 90% T1 cm. Således opnår dette UV-C-anlæg en desinfektionsrate på 99,99%, som lovgiveren foreskriver. Af varemærkeretlige årsager har dette anlæg ikke et DVGW-certifikat, derfor skal det i enkelte tilfælde afklares med sundhedsmyndighederne, om UV-C-desinfektionsanlægget kan anvendes.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 400 |
| Durchsatz | 300 l/h drikkevand |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 2 °C til 40 °C |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1/2" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 237 x 42 |
| Flanschabstand | 172 mm |
| Gewicht | 1 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 1 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 12VDC eller 24VDC |
| Leistung | 10 W |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante Beiträge zu PURION 400 12 V/24 V DC OTC
Guide til UVC-desinfektion: Alt, hvad du behøver at vide - Drikkevand
Oplev fordelene ved UVC-desinfektion: Kemikaliefri, effektiv og bæredygtig – for kimfrit og sikkert drikkevand i ethvert hjem.
Læs mereInstallationsskema for vandbehandling: Et overblik
Oplev nøgleelementerne i et vandbehandlingsskema og deres betydning for rent drikkevand.
Læs merePURION Desinfektionsanlæg: Effektiv vandbehandling til sikkert drikkevand
PURION UVC-desinfektionsanlæg sikrer kemikaliefrit og effektivt kimfrit drikkevand. Uanset om det er til husholdninger eller større anvendelser – de er nemme at installere, vedligeholdelsesvenlige og tilbyder pålidelig hygiejne med maksimal sikkerhed.
Læs mere
Weitere Produkte im Vergleich mit PURION 400 12 V/24 V DC OTC
PURION 400 12 V/24 V DC OTC
Dieses Produkt
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — | — | — |
| Minimumsgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Anbefalet antal personer | — | — | — | — | — |
| Forfiltrering | — | — | — | — | — |
| Reservedele inkluderet | — | — | — | — | — |
| Pumpefunktion | — | — | — | — | — |
| Preis | CHF 469.00 | CHF 469.00 | CHF 369.00 | CHF 1,129.00 | CHF 1,238.00 |
Häufig gestellte Fragen zu PURION 400 12 V/24 V DC OTC
Hier findest du Antworten auf die häufigsten Fragen zu unserem Produkt.

