PURION 2500 90 W DUAL Grundlæggende
På lager
Wir beraten Sie gerne!
Sie haben Fragen oder wünschen eine individuelle Beratung? Unser Experte ist für Sie erreichbar.
Produktoversigt
Produktoversigt
✓ Pålidelig kvalitet ✓ Adgang til reservedele ✓ Mere end 15 års erfaring ✓ Fødevaregodkendt rustfrit stål
Leveringsomfang
Leveringsomfang
Om Purion
Om Purion
PURION GmbH – Made in Germany siden 2006
PURION GmbH har siden 2006 udviklet og produceret UV-C-desinfektionsanlæg af høj kvalitet i Tyskland. Virksomheden står for holdbar kvalitet, effektiv teknologi og pålidelig vandbehandling på højeste niveau.
Som officiel salgspartner tilbyder UV Concept ikke kun adgang til de gennemprøvede PURION-systemer, men også kvalificeret rådgivning, individuel tilpasning og personlig support – fra udvælgelse til idriftsættelse.
Tilgængelige overvågningsniveauer for dette produkt
Vores UV-C systemer tilbyder forskellige overvågningsniveauer, der er skræddersyet til hvert enkelt behov.
Uden overvågningsniveau
- Manuel inspektion påkrævet
- Kan bruges uanset teknologi
Med levetidsovervågning
- Automatisk driftstidsmåling af UV-C lampen
- LED-indikatorer for status og foralarmer (grøn/gul/rød)
- Nem at bruge uden manuel optælling
Med magnetventil
- Permanent overvågning af UV-C ydeevne
- Intensitet LED-indikatorer (grøn/gul/rød)
- Automatisk nedlukning, når strømmen falder
- Strømløs magnetventil beskytter selv i tilfælde af strømsvigt
- Maksimal effektivitet og brugervenlighed
Med en samlet kapacitet på 8.000 l/h er PURION 2500 90W Dual et yderst stort UV-C-desinfektionsanlæg, der primært anvendes i hoteller og store flerfamiliehuse. Teknisk set er dette anlæg baseret på to almindelige PURION 2500 90W, der er forbundet i serie. Derved fordobles opholdstiden for vandet i anlægget, og tilsvarende kan mere vand desinficeres. Metoden med UV-C-desinfektion opløser målrettet DNA-forbindelserne i bakterier og vira, hvorved disse betragtes som dræbte. Samtidig forbliver smag og lugt uændret, og vandets sammensætning bevares. I dette vedligeholdelsesvenlige og pålidelige UV-C-desinfektionsanlæg kan lamperne nemt udskiftes under drift. En sådan udskiftning forekommer sjældent, da lamperne har en meget lang levetid. PURION 2500 90W Dual giver kunder og lejere sikkerhed for at drikke rent og kimfrit vand.
Gennem en bred spændingsforsyning er dette anlæg designet til et spændingsområde på 85-264V og kan derfor anvendes i mange forskellige lande. Anlægget er udstyret med et Euro-stik og kan desuden anvendes til andre stiktyper med en adapter (ikke inkluderet).
Dette anlæg er et gennemstrømningsanlæg. Det kræver en lav, permanent vandstrøm, da UV-C-lampen opvarmer vandet så meget, at UV-C-lampens levetid kan blive påvirket.
Dette UV-C-desinfektionsanlæg fra PURION opfylder alle tekniske krav i drikkevandsforordningen. Det anvendte rustfrit stål 1.4571 bruges også i fødevareindustrien og opfylder dermed normen. Ved overholdelse af den foreskrevne, maksimale gennemstrømningsmængde leveres den krævede UV-C-dosis på 400 J/m² ved en UV-C-transmission på 90% T1 cm. Således opnår dette UV-C-anlæg en desinfektionsrate på 99,99%, som lovgivningen foreskriver. Af varemærkeretlige årsager har dette anlæg ikke et DVGW-certifikat, derfor skal det i enkelte tilfælde afklares med sundhedsmyndighederne, om UV-C-desinfektionsanlægget kan anvendes.
| Hersteller | PURION GmbH |
| Typ | PURION 2500 90W DUAL |
| Durchsatz | 8.000 l/h drikkevand |
| UVC-Transmission | 90% T1 cm |
| Wassertemperatur | 8 °C til 40 °C |
| Reaktor | Rustfrit stål 1.4571 |
| Anschlussaußengewinde | R 1" |
| Dichtung | FPM |
| Dimensionen (L x B in mm) | 928 x 42 (2x) |
| Flanschabstand | 850 mm |
| Gewicht | 7 kg |
| Strahlernutzungsdauer | 10.000 t |
| Anzahl der Strahler | 2 |
| Dosis | 400 J/m² |
| Elektrischer Anschluss | 110 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Leistung | 90 W (2x) |
| Absicherung | 10 A |
| Maximaler Betriebsdruck | 10 bar |
Interessante indlæg vedr PURION 2500 90 W DUAL Grundlæggende
Guide til UVC-desinfektion: Alt, hvad du behøver at vide - Drikkevand
Oplev fordelene ved UVC-desinfektion: Kemikaliefri, effektiv og bæredygtig – for kimfrit og sikkert drikkevand i ethvert hjem.
Læs mereInstallationsskema for vandbehandling: Et overblik
Oplev nøgleelementerne i et vandbehandlingsskema og deres betydning for rent drikkevand.
Læs mere
Flere produkter i forhold til PURION 2500 90 W DUAL Grundlæggende
PURION 2500 90 W DUAL Grundlæggende
Dette produkt
|
|
|
|
| |
|---|---|---|---|---|---|
| Strømforbrug | — | — | — | — | — |
| Vandgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Dimensioner | — | — | — | — | — |
| Sikkerhedsniveau | — | — | — | — | — |
| Minimumsgennemstrømning | — | — | — | — | — |
| Anbefalet antal personer | — | — | — | — | — |
| Forfiltrering | — | — | — | — | — |
| Reservedele inkluderet | — | — | — | — | — |
| Pris | 1.400,68€ | 1.814,11€ | 1.814,11€ | 1.067,90€ | 563,70€ |
Ofte stillede spørgsmål vedr PURION 2500 90 W DUAL Grundlæggende
Her finder du svar på de oftest stillede spørgsmål om vores produkt.

